Turgutreis Gün Batımı

 • Turgutreis Gün Batımı
 • Turgutreis Gün Batımı

  Sahil boyunca ta bir baştan bir başa, nerede durursan dur, neresinden bakarsan bak fark etmez, günün hep güzel bittiği yerde olduğunu hissedersin... Zeytin ağaçlarının dibinde kıpkırmızı sardunyalar, ayaklarının altında dipsiz bir deniz, başının üstünde Ege'nin derin mavili gökyüzü...   Bodrum Yarımadası nda gün batımının en güzel olduğu yerde; Turgutreis'tesindir...Bodrum, koskoca bir yarımadaya yayılmış irili ufaklı, birbirinden farklı 'koy-köy'lerden oluşuyor aslında.   Hepsi insanı kendine değişik vaatlerle çeken, çektiği yerde tutup öylece büyüleyip bırakan. Bu 'koy-köy'lerin arasında en büyük olanı Turgutreis, gün be gün büyüyen bir sahil kasabası. 

  Çok değil bundan on yıl önce içinden incecik, toz toprak bir yol geçen, küçüğün de küçüğü bir köyken hiç kimseler yüzüne bakmazken; bugün Bodrum'a alternatif bir merkez konumunda.

   
   

   

   

  Upuzun kumsalları, kendine özgü barlar sokağı, marinası, kocaman pazar yeri, büyük marketleri, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz çarşısı, yoğun ve hareketli nüfusuyla 'tatil demek Bodrumda olmak demek' diyenlerin son yıllardaki gözdesi.

  Beş Yüz Yıllık Geçmiş
  Gözde bir tatil yöresi olarak on yıl önceye ancak gidiyorsa da yerleşim olarak baktığınızda geride bir beş yüz yıl bırakıyor Turgutreis. Zira buraya adını veren Osmanlı amirali Turgut Reis, bundan beş yüz yıl önce bugünkü Karabağ köyünde hayata gözlerini açmış. Savaşlarda edindiği başarılar, gösterdiği kahramanlıklar doğup büyüdüğü yere adının verilmesini, kendi gitse de isminin baki kalmasını sağlamış. 

  Ama Turgutreis'in tarihi elbette Amiral Turgut Reis'le başlamıyor. Kıyı Ege'nin tamamında olduğu gibi Antik Yunan'ın da öncesine, ta Lelegler'e kadar geriye gidiyor. Tatilciler ya da belediye tarafından ilgiye değer bulunmasa da Turgutreis sırtlarındaki kaya mezarlar bunun kanıtı niteliğinde. Turgutreis bir belediye olarak bakıldığında merkez dışında birçok yerleşime sahip: Kadıkalesi, Akçabük, Akyarlar,Bağla ve Aspat sınırları içinde olan belli başlı koylar. 

  Büyük tatil köyleriyle Kadıkalesi, Turgutreis'le Gümüşlük arasındaki sınırda duruyor. Adını Helenistik dönemde yapılan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir kadı tarafından kullanılan kaleden ala Kadıkalesi Turgutreis'e, aheste yürüyüşler ve bisiklete binmek için son derece elverişli olan 4 kilometrelik ağaçlıklı, sevimli bir yolla bağlanır.

   


  Haber Tarihi: 25-02-2018